Niestety w ostatnim czasie obserwuje się zjawisko zwiększenia wymierania pszczół. W Europie prawie 10% gatunków tych owadów jest zagrożona wyginięciem. Aby móc chronić pszczoły, trzeba je najpierw lepiej poznać.
Podczas trwania warsztatu uczestnicy przyjrzą się tym niezwykłym owadom. Zobaczą w dużym powiększeniu, jak są zbudowane i przystosowane do zbierania nektaru oraz pyłku roślin. Poznają ich cykl rozwojowy, zobaczą, gdzie żyją oraz, jak radzą sobie w mieście. Poza tym, zbudują dla nich schronienie, które będą mogli zabrać ze sobą do przedszkola i szkoły.
Uczniów szkół podstawowych (klas 1-3), ale i przedszkolaków zapraszamy na bezpłatne warsztaty p.t. „Zaproś pszczoły do przedszkola i szkoły”, które odbędą się w dniach 16 oraz 23 września 2024 w godz. 09.00-10.30 oraz 11.30-13.00. To dwie godziny lekcyjne zajęć (90 minut) dla grup maksymalnie 30osobowych + opiekunowie. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.
Zajęcia mieszane, realizowane przez dwóch prowadzących obejmują aktywności w budynku CNMW i zadania terenowe, na terenie przyległym do CNMW wraz z Strugą Toruńską i zadrzewienia wzdłuż ulicy Władysława Łokietka.
Pszczoły to bardzo pożyteczne owady. Są ważnym elementem ekosystemu, utrzymującym jego równowagę i stabilność. Zapylają rośliny zarówno te wykorzystywane przez człowieka, jak również gatunki dziko rosnące. Dzięki temu rośliny mogą przetrwać, a jednocześnie stanowią pokarm dla wielu gatunków zwierząt. Te niepozorne owady mają też ogromne znaczenie dla ludzi. 75 gatunków roślin uprawnych wymaga zapylania przez pszczoły. Tym owadom zawdzięczamy aż 4 000 odmian warzyw. Poza tym człowiek nauczył się wykorzystywać różne pszczele produkty, jak miód, propolis i wosk.
Niestety w ostatnim czasie obserwuje się zwiększenie wymierania pszczół. W Europie prawie 10% gatunków tych owadów jest zagrożona wyginięciem. Liczebność pozostałych populacji maleje. Jedną z przyczyn tego zjawiska może być stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie w czasie ich kwitnienia, a także zmiany w środowisku naturalnym, powodujące zmniejszenie ilości i różnorodności roślin, stanowiących pożytek dla pszczół.
Szczegółowych informacji o warsztatach i zapisy prowadzi: Michał Salewski, tel. + 48 56 690 49 90 wew. 513, e-mail: m.salewski@centrumnowoczesnosci.org.pl.
Warsztaty odbędą się w ramach projektu “Z energią dbamy o przyrodę”, który jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.