Profilaktyczne Mikołajki w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy! Baw się i eksperymentuj na stanowiskach popularnonaukowych! Już 7 grudnia 2024 w MW2. Wstęp wolny!
Profilaktyczne Mikołajki w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy! Baw się i eksperymentuj na stanowiskach popularnonaukowych takich, jak: lodowe kryształy, śnieżna zamieć, czy biegunowe śnieżne krainy. Napisz list do św. Mikołaja i zatrzymaj świąteczne chwile na fotografii! W trakcie wydarzenia będą prowadzone konsultacje i warsztaty profilaktyczne (dla rodziców/opiekunów) poświęcone profilaktyce uzależnień behawioralnych.
Na wszystkie dzieci czekać będzie roztańczony ELF. Mikołaj rozda upominki! Wydarzenie w sobotę, 7 grudnia w Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2), między 16:00, a 19:00. Wstęp wolny! Zaprasza Młyn Wiedzy i Miasto Toruń!
OPIS STANOWISK
Wielkimi krokami nadchodzi zima, a razem z nią wyczekiwany, pierwszy śnieg. Czym tak naprawdę jest ten biały puch? Jak powstają jego krystaliczne płatki? Na naszym stanowisku przyjrzymy się podobnym kryształom i spróbujemy zbadać jak powstają sześcioramienne „śnieżne gwiazdki”. Zastanowimy się nad ich kształtami – sprawdzimy czy wszystkie są identyczne, czy może każda ze śnieżynek jest unikalna. Kiedy dowiemy się tego wszystkiego, wspólnie wykonamy jedyne w swoim rodzaju, ozdobne śnieżynki, które upiększą świąteczną choinkę.
W zimowym czasie towarzyszy nam mnóstwo wspaniałych ozdób, kolorowych bombek i fantazyjnych stroików. Jak sprawić, by wszystkie te przedmioty obudziły w naszych domach magię świąt? Wspólnie postaramy się zamknąć tę magię w błyszczącej „szklanej” kuli. Dzięki właściwościom płynów, wyczarujemy w niej miniaturowy opad śniegu – dowiemy się czym jest lepkość i gęstość cieczy, a nauka pozwoli nam sprawdzić jak szybko opadają drobinki w naszej bombce. Dołączcie do nas i pomóżcie okiełznać śnieżną zamieć!
Święta coraz bliżej, czas się przygotować i napisać listy do Świętego Mikołaja. Warto postarać się, by nasza wiadomość wysłana do Laponii była unikalna – poczciwy brodacz na pewno doceni nasze starania. Na stanowisku wspólnie poznamy unikalne techniki plastyczne i tinkeringowe. Na świątecznych listach zabłyśnie choinkowa gwiazda i zaczerwieni się nos Rudolfa. Do naszej kartki dołączymy świąteczne światełka. Wykorzystamy diody LED i nauczymy się tworzyć obwody elektryczne. Dołączcie do nas, zdobędziemy przydatne umiejętności i przypomnimy Świętemu o pakowaniu prezentów.
Czy zastanawialiście się dlaczego Święty Mikołaj na swoją siedzibę wybrał Biegun Północny, a nie Południowy? Zapraszamy Was do zabawy z naszą biegunową makietą. Dowiecie się co nieco o klimacie mroźnych krain, zwierzętach, które je zamieszkują i odkrywcach, którzy jako pierwsi przecierali lodowe szlaki. Nie martwcie się, postaramy się też znaleźć dom Świętego Mikołaja i odkryć wszystkie tajemnice Biegunów.
Fotografia pozwala nam uwiecznić wszystkie ulotne chwile naszego życia. Dziś aparat towarzyszy nam w każdej chwili, jest w zasięgu ręki – by zrobić zdjęcie najczęściej sięgamy po telefon komórkowy i tworzymy w nim nasze albumy. Na stanowisku pokażemy wam jednak inną gałąź fotografii natychmiastowej. Dzięki skomplikowanemu procesowi chemicznemu i odpowiedniej technice naświetlania już w ciągu kilku minut otrzymamy wywołane zdjęcie analogowe. Dołączcie do nas! Zagłębimy się nie tylko w sposób działania aparatu – wykonamy również klimatyczne, świąteczne zdjęcie. Będziecie mogli zatrzymać tę chwilę na niepowtarzalnej fotografii, by mogła wzbogacić wasz osobisty album pamiątkowy. Dodatkową atrakcją będzie świąteczne malowanie buziek.
Profilaktyczne Mikołajki odbędą się 7 grudnia w godz. 16:00-19:00 w Centrum Innowacyjnej Edukacji (budynek MW2, ul. Władysława Łokietka 1-3). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!
Stanowisko profilaktyczne jest realizowane w ramach programu zapobiegania uzależnieniom behawioralnym u dzieci, młodzieży i dorosłych podczas imprez cyklicznych i profilaktycznych wydarzeń specjalnych prowadzonych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w 2024 roku. Działanie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.
Program obejmie realizację działań edukacyjnych w zakresie profilaktyki z wykorzystaniem form z obszaru nauki, przyrody, kultury i sztuki służących wzmacnianiu następujących czynników chroniących przed zachowaniami ryzykownymi:
-
pozytywna postawa wobec zdrowia,
-
rozwijanie świadomości dotyczącej uzależnień behawioralnych,
-
inwestycja w swój rozwój (znajdowanie i rozwijanie własnych pasji),
-
dobre relacje z dorosłymi, rówieśnikami, budowanie relacji społecznych w “realu”,
-
udział rodziny, grup rówieśniczych we wspólnych działaniach.