KUP BILET NA ZWIEDZANIE

Zobacz jak wygląda fala dźwiękowa. Dowiedz się czym jest fala podłużna i poprzeczna, dlaczego słyszymy, jak rozchodzi się dźwięk w różnych ośrodkach. Poznaj falę dźwiękową i fizyczne wielkości jakie ją charakteryzują – amplitudę, okres, częstotliwość, prędkość dźwięki i długość fali. 

Poczuj muzykę i zobacz jak z głośnika „płynie” iskra o wysokim napięciu. Zbadaj zakres słyszalności dźwięku przez człowieka, sprawdź jak „wyglądają” infradźwięki oraz ultradźwięki. Poznaj echolokację i słyszenie przestrzenne człowieka. 

Na wystawie będzie okazja na poznanie efektu Dopplera, zjawiska dudnienia, prawa odbicia czy opóźnienia dźwięku. Nie zabraknie też „sztuki”. Pomalujesz dźwiękiem, dzięki stanowisku ukazującemu krzywe Lissajous-u, a także skrzypcami, pozwalającymi na zobrazowanie węzłów i strzałek fali stojącej. 

Na ekspozycji zostanie również wyjaśnione zjawisko rezonansu akustycznego. Zwiedzający poznają różnego rodzaju drgania membrany głośnika, w zależności od częstotliwości emitowanego dźwięku. Natomiast w „kopule szeptów” będzie można skupić dźwięk i odbić falę, tak aby szept był słyszalny z dużej odległości. Na stanowisku „powietrzny pocisk” zwiedzający zobaczą czym nie jest fala dźwiękowa. 

Wyrusz w podróż po „Autostradzie dźwięku” z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.