18.09.2018-11.01.2019

Ptaki (łac. Aves) – należą do gromady kręgowców. Stanowią ogromnie zróżnicowaną grupę zwierząt do której należy ponad  9 tys. gatunków, zamieszkujących wiele środowisk. Podczas zajęć zastanowimy się nad cechami wspólnymi wszystkich ptaków, ale poznamy też ich różnorodność. Przyjrzymy się budowie wewnętrznej, ale nie zapomnimy też wyjaśnić wielu spośród ich zachowań.

Droga Mleczna jest jedną z setek miliardów galaktyk we Wszechświecie. Z kolei w Drodze Mlecznej znajduje się kilkaset miliardów gwiazd, a wokół części z nich krążą planety. Nietrudno jest więc zauważyć, że Wszechświat oferuje nam wręcz niewyobrażalną ilość obiektów, które możemy badać i poznawać. Naukowcy próbują to robić nieustannie… Mimo ich starań, wciąż jeszcze nie wiemy wszystkiego nawet o Układzie Słonecznym, czyli najbliższym otoczenia Ziemi. Na warsztatach dowiecie się kiedy i jak powstał Układ Słoneczny. Jak duże i gorące jest Słońce. Czym charakteryzują się planety Układu Słonecznego i dlaczego tylko na Ziemi tak znakomicie rozwinęło się życie. Nie zabraknie też eksperymentów! Jednak jakie to będą eksperymenty pozostanie naszą tajemnicą. 

Strącanie, precypitacja, wytrącanie… to pojęcia, które dla chemika są powszednie. Co one oznaczają? Jaki proces się za nimi kryje? W trakcie warsztatów wybierzemy się w podróż po kolorowych osadach. Każdy uczestnik przeprowadzi szereg reakcji chemicznych, w wyniku których powstaną przepiękne, barwne substancje. Poznamy ich skład, właściwości oraz zastosowanie w różnych dziedzinach życia. 

Warsztaty w drugim półroczu roku szkolnego 2017/2018

Co mają wspólnego detergenty z niedźwiedziem polarnym? Co to  znaczy, że woda jest „twarda”? Dlaczego chcemy ją zmiękczać? Czym jest micela? Czy mydło ma ogon? Każdy uczestnik pozna mechanizm usuwania brudu oraz dowie się jakie właściwości wody i detergentów są istotne w tym procesie. Dodatkowo, każdy samodzielnie stworzy przepięknie pachnący mydlany upominek.

Dopiero w XIX wieku potwierdzono, że wszystkie organizmy zbudowane są z komórek. W trakcie zajęć udamy się w podróż do wnętrza komórki. Porównamy komórki różnych organizmów oraz narządów. Wykonamy także prosty model komórki, w której zachodzą procesy bardziej skomplikowane niż w fabryce.

Setki kości połączone ze sobą na różne sposoby tworzą rusztowanie naszego organizmu, zwane szkieletem. To skomplikowana struktura pełniąca wiele funkcji: od utrzymania pozycji ciała do ochrony narządów wewnętrznych. Z ilu kości składa się ciało dorosłego człowieka, a z ilu u dziecka? Czy żyrafa i mysz mają tyle samo kręgów szyjnych? Czym jest zdjęcie rentgenowskie? Ile waży ludzki szkielet? W trakcie zajęć przyjrzymy się budowie poszczególnych elementów ludzkiego szkieletu oraz ich funkcjom. Następnie wspólnie wykonamy prosty model układu kostnego. Dodatkowo, poruszymy zagadnienia związane z profilaktyką chorób kręgosłupa.

Partnerem warsztatów „Jak pracują nasze kości?” jest Fundacja MARWIT „Smak zdrowia”