18.09.2018-11.01.2019

Ptaki (łac. Aves) – należą do gromady kręgowców. Stanowią ogromnie zróżnicowaną grupę zwierząt do której należy ponad  9 tys. gatunków, zamieszkujących wiele środowisk. Podczas zajęć zastanowimy się nad cechami wspólnymi wszystkich ptaków, ale poznamy też ich różnorodność. Przyjrzymy się budowie wewnętrznej, ale nie zapomnimy też wyjaśnić wielu spośród ich zachowań.

Droga Mleczna jest jedną z setek miliardów galaktyk we Wszechświecie. Z kolei w Drodze Mlecznej znajduje się kilkaset miliardów gwiazd, a wokół części z nich krążą planety. Nietrudno jest więc zauważyć, że Wszechświat oferuje nam wręcz niewyobrażalną ilość obiektów, które możemy badać i poznawać. Naukowcy próbują to robić nieustannie… Mimo ich starań, wciąż jeszcze nie wiemy wszystkiego nawet o Układzie Słonecznym, czyli najbliższym otoczenia Ziemi. Na warsztatach dowiecie się kiedy i jak powstał Układ Słoneczny. Jak duże i gorące jest Słońce. Czym charakteryzują się planety Układu Słonecznego i dlaczego tylko na Ziemi tak znakomicie rozwinęło się życie. Nie zabraknie też eksperymentów! Jednak jakie to będą eksperymenty pozostanie naszą tajemnicą. 

Strącanie, precypitacja, wytrącanie… to pojęcia, które dla chemika są powszednie. Co one oznaczają? Jaki proces się za nimi kryje? W trakcie warsztatów wybierzemy się w podróż po kolorowych osadach. Każdy uczestnik przeprowadzi szereg reakcji chemicznych, w wyniku których powstaną przepiękne, barwne substancje. Poznamy ich skład, właściwości oraz zastosowanie w różnych dziedzinach życia.