Dopiero w XIX wieku potwierdzono, że wszystkie organizmy zbudowane są z komórek. W trakcie zajęć udamy się w podróż do wnętrza komórki. Porównamy komórki różnych organizmów oraz narządów. Wykonamy także prosty model komórki, w której zachodzą procesy bardziej skomplikowane niż w fabryce.

Setki kości połączone ze sobą na różne sposoby tworzą rusztowanie naszego organizmu, zwane szkieletem. To skomplikowana struktura pełniąca wiele funkcji: od utrzymania pozycji ciała do ochrony narządów wewnętrznych. Z ilu kości składa się ciało dorosłego człowieka, a z ilu u dziecka? Czy żyrafa i mysz mają tyle samo kręgów szyjnych? Czym jest zdjęcie rentgenowskie? Ile waży ludzki szkielet? W trakcie zajęć przyjrzymy się budowie poszczególnych elementów ludzkiego szkieletu oraz ich funkcjom. Następnie wspólnie wykonamy prosty model układu kostnego. Dodatkowo, poruszymy zagadnienia związane z profilaktyką chorób kręgosłupa.

Co mają wspólnego detergenty z niedźwiedziem polarnym? Co to  znaczy, że woda jest „twarda”? Dlaczego chcemy ją zmiękczać? Czym jest micela? Czy mydło ma ogon? Każdy uczestnik pozna mechanizm usuwania brudu oraz dowie się jakie właściwości wody i detergentów są istotne w tym procesie. Dodatkowo, każdy samodzielnie stworzy przepięknie pachnący mydlany upominek.