18.09.2018-28.12.2018

Ptaki (łac. Aves) – należą do gromady kręgowców. Stanowią ogromnie zróżnicowaną grupę zwierząt do której należy ponad  9 tys. gatunków, zamieszkujących wiele środowisk. Podczas zajęć zastanowimy się nad cechami wspólnymi wszystkich ptaków, ale poznamy też ich różnorodność. Przyjrzymy się budowie wewnętrznej, ale nie zapomnimy też wyjaśnić wielu spośród ich zachowań.

Droga Mleczna jest jedną z setek miliardów galaktyk we Wszechświecie. Z kolei w Drodze Mlecznej znajduje się kilkaset miliardów gwiazd, a wokół części z nich krążą planety. Nietrudno jest więc zauważyć, że Wszechświat oferuje nam wręcz niewyobrażalną ilość obiektów, które możemy badać i poznawać. Naukowcy próbują to robić nieustannie… Mimo ich starań, wciąż jeszcze nie wiemy wszystkiego nawet o Układzie Słonecznym, czyli najbliższym otoczenia Ziemi. Na warsztatach dowiecie się kiedy i jak powstał Układ Słoneczny. Jak duże i gorące jest Słońce. Czym charakteryzują się planety Układu Słonecznego i dlaczego tylko na Ziemi tak znakomicie rozwinęło się życie. Nie zabraknie też eksperymentów! Jednak jakie to będą eksperymenty pozostanie naszą tajemnicą. 

Strącanie, precypitacja, wytrącanie… to pojęcia, które dla chemika są powszednie. Co one oznaczają? Jaki proces się za nimi kryje? W trakcie warsztatów wybierzemy się w podróż po kolorowych osadach. Każdy uczestnik przeprowadzi szereg reakcji chemicznych, w wyniku których powstaną przepiękne, barwne substancje. Poznamy ich skład, właściwości oraz zastosowanie w różnych dziedzinach życia. 

Partnerem warsztatów jest Fundacja Marwit Smak Zdrowia

29.01.2019-21.06.2019

Czy chcielibyście wyglądać tak samo jak pozostałe siedem miliardów ludzi? Słuchać tylko śpiewu słowika i cieszyć oczy jedynie widokiem pięknej róży? Czy świat zamieszkały przez kilka gatunków może być ciekawy? Jeżeli zastanawiacie się nad odpowiedzią, to zapraszamy na warsztaty poświęcone różnorodności biologicznej. Postaramy się przekonać Was, że duża różnorodność organizmów jest warunkiem przetrwania człowieka, a jej utrata spowoduje, że możemy stać się jednym z ginących gatunków…

Brakuje Ci szczęścia? Nie masz farta? A może Twój „pech” to tylko standardowe potwierdzenie niewielkiej szansy na wygraną? Serdecznie zapraszamy na warsztaty pod tytułem „Fortuna w Las Vegas”, podczas których poznacie tajniki gier losowych i utrwalicie sobie pojęcia związane z rachunkiem prawdopodobieństwa. Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystacie podejmując rywalizację podczas gry zaproponowanej przez prowadzących zajęcia.

Sól kuchenna, czyli chlorek sodu to substancja chemiczna, z którą spotykamy się każdego dnia. Jest tak powszechna, że nie zastanawiamy nad jej właściwościami. Skąd wzięła się w naszych domach? Jakie są jej rodzaje? Czy miejsce wydobycia ma na nią jakikolwiek wpływ? Jak działa na nasz organizm? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie warsztatów. Dodatkowo przyjrzymy się gigantycznej grupie związków chemicznych jaką są sole. 

W trakcie zajęć wybierzemy się w podróż do laboratorium. Uczestnicy poznają podstawowe przyrządy, niezbędne do pracy w fizyka, chemika i biologa. Wspólnie z opiekunami nauczą się przeprowadzenia eksperymentów z użyciem poznanych przyrządów. Warsztat przez wspólną zabawę tłumaczy podstawowe zjawiska ze świata, który nas otacza. Taka forma warsztatu sprzyja rozwojowi kreatywności dzieci i zachęca je do samodzielnego obserwowania i wyciągania wniosków. Doświadczenia przeznaczone są dla grup przedszkolnych, a ich prosta i przystępna forma zapewnia dobrą zabawę.