Cieszymy się, że zainteresowała Państwa oferta rodzinnych warsztatów w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Zajęcia odbywają się w soboty w godz. 11:00 i 14:00.

MAJ 2017

Kwiat uśmiechem rośliny

Wiosną i latem otaczają nas dookoła. Cieszą nasze oczy i nosy, ale nie tylko nasze… Przyciągają bowiem owady, dla których są głównym źródłem pokarmu. Nie wszystkie jednak są pachnące i kolorowe. Uczestnicy warsztatu poznają ogólny plan budowy roślin, dzięki lupom będą mogli zajrzeć w głąb kwiatów i dokładnie sprawdzić ich strukturę. Wykonując odpowiednie ćwiczenia uświadomią sobie jak duża jest różnorodność kwiatów i kwiatostanów w świecie roślin. Ponadto dowiedzą się jakie różnice istnieją pomiędzy roślinami nago- i okrytozalążkowymi, a także odkryją rodzaje rozmnażania u roślin.

Tajemnice wody

Woda jest najpospolitszym związkiem chemicznym występującym na Ziemi, substancją pokrywającą aż 70% powierzchni naszego globu. Cząsteczka wody jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych molekuł we Wszechświecie, występującą w warunkach standardowych w stanie ciekłym. W stanie gazowym woda staje się parą wodną, a w stałym stanie skupienia – lodem.

Okazuje się, że wodę można wykorzystywać na wiele różnych sposobów.  Na zajęciach uczestnicy będą badali właściwości wody w różnych jej stanach skupienia, dodatkowo wykorzystamy wodę do tworzenia narzędzi badawczych i użytkowych.

A ja wolę moją mamę…

Na te specjalne warsztaty zapraszamy wszystkich, którzy chcą w nietypowy sposób świętować Dzień Matki. Na zajęciach opowiemy jak obchodzone jest to święto w innych krajach. Dodatkowo wspólnie będziemy tworzyć nietypowe prezenty dla naszych mam, bawiąc się przy tym doskonale.

CZERWIEC 2017

Dzieciaki kontra zębowe robaki

Zapewne każde dziecko słyszało nieraz, że należy dbać o zęby oraz szczotkować je rano i wieczorem. Mimo to bardzo często „zębowe robaki” są górą i konieczna jest wizyta u dentysty. Tylko jak skutecznie walczyć z bakteriami? W tym celu uczestnicy warsztatów poznają budowę zęba, wykonają jego schemat z papierowego szablonu i kolorowych nitek oraz niczym studenci stomatologii wyrzeźbią własny model zęba. Na koniec zaś każdy przeprowadzi eksperymenty, dzięki którym dowie się, jakie pH posiadają pasty do zębów, płyny do płukania ust oraz jaki odczyn  jest w jamie ustnej i w spożywanych przez nas produktach. Dzieci uzbrojone w taką wiedzę będą potrafiły przeciwstawić się w domu „zębowym robakom” i z uśmiechem będą prezentowały zdrowe białe zęby.

Wodne szaleństwo

Warsztaty będą poświęcone wodzie i niektórym jej właściwościom. Uczestnicy dowiedzą się m. in. czy woda jest dipolem, czym jest hydrofilowość i hydrofobowość oraz poznają mechanizm usuwania brudu. Poprzez wspólne eksperymentowanie w miłej atmosferze wyjaśnimy uczestnikom zawiłe pojęcia z dziedziny chemii i fizyki.

Łut szczęścia w korcu maku

Ile maku jest w korcu? Czy łut szczęścia to dużo, czy mało? Jak długi jest pręt chełmiński?

Podczas warsztatu postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania. Uczestnicy poznają dawne jednostki miar i wag, którymi posługiwano się w Polsce czasem jeszcze 100 lat temu. Wykonają własny indywidualny wzorzec łokcia oraz prostą wagę szalkową. Wykorzystując wykonane i znalezione przyrządy dokonają różnych pomiarów, aby przekonać się w jakim celu ludzie tworzyli rozmaite jednostki miar i wag oraz jakie problemy przy tym napotkali. Na koniec sami porównają i ocenią czy powszechnie dziś używany dziesiętny system miar i wag jest prostszy i wygodniejszy niż dawniej stosowane wzorce.