Cieszymy się, że zainteresowała Państwa oferta rodzinnych warsztatów w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Godziny otwarcia Centrum w okresie wakacyjnym*:

wtorek-piątek: godz. 10:00-16:00

sobota-niedziela: godz. 11:00-17:00

Warsztaty

WT.-PT.: godz. 10:00 i 13:00

SB.-NDZ.: godz. 11:00 i 14:00

Tematyka w okresie: 27.06.-6.08.2017

Warsztaty

WT.-PT.: godz. 10:00 i 13:00

SB.-NDZ.: godz. 11:00 i 14:00

Tematyka w okresie: 8.08.-31.08.2017

Owady mają ogromne znaczenie w przyrodzie i w życiu człowieka. Wynika to głównie z ich ogromnej liczby występowania oraz ilości zamieszkiwanych przez nich siedlisk. Zajęcia kierujemy nie tylko do miłośników owadów, ale także do osób nie darzących ich sympatią. Dlatego na warsztatach oprócz pięknych modeli owadów wykonamy także naturalne repelenty czyli preparaty odstraszające owady, szczególnie komary i meszki.

Grupa wiekowa: 8+ (dzieci poniżej 8. roku  mogą wziąć udział w zajęciach, jednak wymagane jest wspieranie przez opiekuna ze względu na użycie odczynników chemicznych)

Lato to czas obfitujący w owoce i warzywa, które są źródłem wielu witamin.  Korzystając z okazji wspólnie dowiemy się czy witaminy są ważne dla zdrowia człowieka, jaką rolę pełnią w naszym organizmie, a także jakie są konsekwencje ich niedoboru i nadmiaru. Dzięki kolorowym eksperymentom chemicznym zbadamy obecność niektórych witamin m.in. w produktach spożywczych i farmaceutycznych.

Grupa wiekowa: 8+ (dzieci poniżej 8. roku  mogą wziąć udział w zajęciach, jednak wymagane jest wspieranie przez opiekuna ze względu na użycie odczynników chemicznych)

Wyobraź sobie, że budzisz się rano w środku ogromnego lasu. Nie pamiętasz jak się tam znalazłeś, a Twój telefon nie ma zasięgu, co więcej za jakiś czas jego bateria się rozładuje. W swojej kieszeni znajdujesz tylko kilka z pozoru bezużytecznych drobiazgów. Nie zapomnij jednak o nich! Być może pozwolą Ci przetrwać…

Grupa wiekowa: b/o

Podczas warsztatu, którego temat szeroki jest jak rzeka, spróbujemy płynąć pod prąd. Poznamy organizmy żyjące w każdej części rzeki, jej nurtu i sprawdzimy jak się do tego środowiska przystosowały. Podczas warsztatów wykonamy modele organizmów żyjących  w wodzie, a później zaprosimy do wspólnego wędkowania w sali warsztatowej.

Grupa wiekowa: b/o

Euro, ruble, dolary? A może … denary? Warsztat o pieniądzu będzie okazją do podroży zarówno po mapie świata jak i pod prąd czasu. Historia wymiany handlowej sięga początków dziejów ludzkości. Czy pieniądz jest nam niezbędny, jakie były jego początki, a jak będzie w niedalekiej przyszłości? Jak wyglądały niektóre „płacidła” w różnych częściach świata i czy na terenach Polski można było płacić muszelkami? Tego wszystkiego i wielu innych ciekawostek dowiecie się właśnie na tych zajęciach…

Grupa wiekowa: b/o

Podczas wakacyjnych podróży, kiedy zwiedzamy  zabytkowe  kościoły, zamki, pałace i ratusze, w oknach tych budowli możemy podziwiać misternie wykonane witraże. Tradycyjnie powstają z kolorowych szkiełek precyzyjnie łączonych ołowiem. Na naszych zajęciach uczestnicy wykonają jednak swój  witraż w nieco łatwiejszy sposób. Dzięki temu każdy poczuje się artystą. Młodsi uczestnicy, z samodzielnie wykonanej, odpowiedniej masy plastycznej, będą mogli z kolei wylepić własny, niesamowity obraz.

Grupa wiekowa: b/o

Papier i tektura, czy istnieje prostszy i bardziej dostępny materiał do zabawy? Jeśli już skończyły się Wam pomysły i nie wiecie jak zapewnić dziecku rozrywkę, to mam dla Was idealne rozwiązanie. Na pewno chcielibyście wspólnie z dziećmi stworzyć wspaniałe przedmioty, którymi można się długo bawić. Może to być tor dla szklanych kulek, mar­i­onetki – lalki  poruszane od góry nitkami i dru­cikami, ruchome kartki z wyciętymi elementami montowanymi na ćwieki, czy piłkarzyki z klamerek. Zbudowanie takiej zabawki jest okazją do ćwiczenia wyobraźni, poprawienia sprawność manualnej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz umiejętność koncentracji uwagi. Zarazimy Was mnóstwem pomysłów. Skonstruowane zabawki będą z pewnością długo służyły i co najważniejsze można się nimi bawić bez końca. Udanej  zabawy!

Grupa wiekowa: b/o

Rajska. Bezludna. Pełna skarbów. Zaginiona Atlantyda. Utopia. Miejsce wygnania. Azyl. Istnieje bardzo wiele skojarzeń z wyspą, ale czy wiemy, w jaki sposób powstają wyspy? Tego dowiemy się na warsztatach, a także przekonamy się, czy udało się znaleźć najmniejszą wyspę na świecie oraz sprawdzimy, gdzie znajdują się najciekawsze, najbardziej oryginalne wyspy. A może w Polsce również są wyspy i to całkiem niedaleko Torunia? A nawet jeśli nie ma, to będą, ponieważ każdy z uczestników stworzy swoją własną wymarzoną wyspę.

Grupa wiekowa: b/o

W pogodne, ciepłe, letnie dni możemy je obserwować, kiedy majestatycznie przelatują nad łąkami lub siedzą na kwiatach i spijają nektar. Bywają duże i małe, dzienne i nocne, kolorowe i szare, jednak wszystkie są niezwykle ciekawe i delikatne. Warto poznać je bliżej! Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się jak wygląda życie motyli. Poznają budowę ich ciała oraz poszczególne etapy rozwoju. Za pomocą lupy przyjrzą się skrzydłom tych niezwykłych owadów. Na koniec zaś samodzielnie wykonają model gąsienicy oraz motyla.

Grupa wiekowa: b/o

Pszczoły to owady, dzięki którym możemy cieszyć się przepysznym miodem. Czy prawdą jest, że pszczoły są pracowite? Czy mieszkają wyłącznie w ulu? W jaki sposób wytwarzają miód? Czym zajmuje się ich królowa i co pszczoły mają wspólnego z kwiatami? Dzięki udziałowi w naszych warsztatach poznacie odpowiedzi na te pytania i przekonacie się jak pożytecznymi owadami są pszczoły. Ponadto każdy uczestnik warsztatu wykona domek dla swej własnej pszczoły.

Grupa wiekowa: b/o

Grzyby powszechnie występują w polskich lasach, dzięki czemu później możemy znaleźć je na talerzu. Do wyboru mamy wiele rodzajów grzybów różniących się między sobą wyglądem, smakiem, a nawet zapachem. Doświadczony i odpowiedzialny grzybiarz wie jak odróżnić od siebie najróżniejsze grzyby i zdecydować, które zabrać do domu. Zapraszamy na nasz sierpniowy warsztat, podczas którego nauczymy się rozróżniać podstawowe grzyby, sprawdzimy, które są jadalne i dlaczego oraz dowiemy się jak być odpowiedzialnym grzybiarzem.

Grupa wiekowa: b/o

Kreatywne zajęcia z majsterkowania dla małych i dużych. Na zajęciach nasi goście zapoznają się z procesem tworzenia  interaktywnych eksponatów. Pod okiem prowadzących każdy uczestnik wykona swój własny mini eksponat.  Z dostępnych materiałów będziemy tworzyć  proste stanowiska eksperymentalne prezentujące zjawiska przyrodnicze z którymi mamy do czynienia na co dzień.  Przez 60 minut będziemy projektować i  tworzyć. Chcesz poczuć się jak konstruktor? Przyjdź na nasze zajęcia.

Grupa wiekowa: 8+ (dzieci poniżej 8. roku  mogą wziąć udział w zajęciach, jednak wymagane jest wspieranie przez opiekuna ze względu na użycie odczynników chemicznych)

Szczegółowych informacji w sprawie oferty udziela:

Michał Matuszak

m.matuszak@centrumnowoczesnosci.org.pl

tel. 56 690 49 90 wew. 512.

Kontakt z kasami:

kasy@centrumnowoczesnosci.org.pl

tel. 56 690 49 51