Na wystawę w naszym Centrum składają się zdjęcia 19 polskich i zagranicznych żaglowców. Z pewnością wrażenie na zwiedzających zrobi panorama „Daru Pomorza” o wymiarach 8 m x 4 m. W przestrzeni wystawy „Rzeka” są zawieszone panoramy pionowe, a na antresoli na 3. piętrze można oglądać mniejsze panoramy poziome.

Pomysł na żaglowce świata zrodził się już wiele lat temu. Podczas jednego ze zlotów żaglowców w Szczecinie „The Tall Ships’ Races” podjęliśmy decyzję o wykonaniu projektu fotograficznego – sfotografowaniu największych żaglowców świata klasy A i B w postaci panoram fotograficznych wykonywanych cyfrowo – mówią Jadwiga i Marek Czarneccy. – Efektem tej pracy i działań jest stworzona autorska wystawa „Żaglowce Świata”, która będzie prezentowana w Młynie Wiedzy. Jest to pierwsza prezentacja tych zdjęć w Polsce. Na wystawie będzie prezentowane stereoskopowe zdjęcie żaglowca, które będzie można oglądać przez specjalnie do tego celu okulary anaglifowe. Będą również unikalne panoramy pionowe – dodają

Żaglowce prezentowane na wystawie: Alexander von Humboldt (Niemcy), Asgard (Irlandia), Chopin (Polska), Chris Radich (Norwegia), Concordia (Kanada), Cuanthemoc (Meksyk), Dar Młodzieży (Polska), Dar Pomorza (Polska), Eendracht (Holandia), Estelle (Finlandia), Iskra (Polska), Joanna Saturn (Finlandia), Kruzensztern (Rosja), Le Quy Don (Wietnam), Lord Nelson (UK), Sante Deem (Dania), Sedov (Rosja), Shtandart (Rosja), Tunas Samureda (Malezja).

Wystawa będzie dostępna od 5 października 2017 roku do końca września 2018 roku. 

Historię każdego z prezentowanych żaglowców można przeczytać na stronie: www.zaglowce.marekczarnecki.eu.

Autorzy wystawy: Jadwiga i Marek Czarneccy